Skuteczność leczenia raka żołądka jest zależna od dokładnego rozpoznania w tym ustaleniu stopnia zaawansowania (stadium choroby). Od prawidłowego rozpoznania stopnia zaawansowania choroby uzależniony jest wybór optymalnej czyli jednocześnie najlepszej metody leczenia.
Endoskopia
Podczas endoskopii lekarz wprowadza cienką giętką „rurkę” czyli endoskop (gastroskop) przez usta, następnie przez przełyk do żołądka pacjenta. Dzięki endoskopii lekarz ma możliwość obejrzenia wnętrza żołądka, a jeżeli stwierdzi on podejrzane zmiany w trakcie endoskopii może pobrać próbki (wycinki) do badania mikroskopowego które wykonuje lekarz specjalista patomorfolog.
W czasie badania endoskopowego nie jest konieczne znieczulenie ogólne (czyli narkoza) bo zwykle wystarczające jest miejscowe znieczulenie gardła.
Badanie radiologiczne żołądka z kontrastem
W czasie tej procedury diagnostycznej (często zwanej rentgenem lub prześwietleniem żołądka), pacjent pije płynny roztwór zawierający środek kontrastowy, który pojawia się na zdjęciu rentgenowskim i pomaga lekarzowi zobaczyć wyraźny obraz nieregularności na przebiegu przewodu pokarmowego mogących być wynikiem obecności guza nowotworowego. Badanie to zostało niemal całkowicie zastąpione przez endoskopię.
Ocena stopnia zaawansowania
Gdy diagnoza o nowotworze złośliwym żołądka zostanie potwierdzona przez zespół lekarzy, kolejnym krokiem jest określenie zaawansowania choroby. W tym celu stosuje się badania obrazowe. Jest to ważny moment w ustaleniu indywidualnego planu leczenia dla każdego chorego.
Do opisania stopnia zaawansowanie nowotworu wykorzystuje się klasyfikację gdzie:
Wykorzystywane do tej oceny badania obrazowe to najczęściej: