Coraz bardziej precyzyjne określanie stopnia zaawansowania choroby, postęp technologii chirurgicznych i lepsze poznanie różnych typów raka żołądka powoduje, iż rak żołądka staje się coraz częściej chorobą uleczalną, pomimo że nadal jest chorobą źle rokującą.
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie lekarze zespołowo w czasie tzw. Konsylium Onkologicznym podejmują decyzje o indywidualnym i spersonalizowanym planie leczenia dla każdego z pacjentów. Tworząc twój plan opieki, bierzemy pod uwagę takie czynniki jak umiejscowienie guza nowotworowego, jego stopień naciekania ściany żołądka, obecność przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych lub innych narządów. Bierze się również pod uwagę wcześniejszej prowadzoną terapie.
Podstawowym elementem leczenia raka żołądka jest zabieg operacyjny. Najczęściej zabieg chirurgiczny poprzedzony jest chemioterapią która jest kontynuowana również po zabiegu chirurgicznym.
Rak żołądka najczęściej wymaga częściowego lub całkowitego wycięcia (resekcji) żołądka wraz z usunięciem okolicznych węzłów chłonnych. Często zabieg należy poszerzyć o wycięcie innych narządów np. śledziony.
Zabieg operacyjny najczęściej związany jest z konicznością wykonania przecięcia skóry i powłok jamy brzusznej długości ok 20 cm. Coraz częściej wykonuje się też wycięcie części lub całego żołądka na drodze laparoskopii czyli poprzez wykonanie kilka małych nacięć jamy brzusznej w celu wprowadzenia kamery i odpowiednich narzędzi.
W przypadku bardziej zaawansowanego raka żołądka, zespół lekarzy może zalecić inne metody leczenia bez konieczności zabiegu chirurgicznego. Metody te to chemioterapia, radioterapia lub zabiegi łagodzące objawy np. wytworzenie dostępu do żywienia dojelitowego czy endoskopowe umieszczenie protezy w miejscu zwężenia. Te terapie mogą pomóc pacjentowi żyć dłużej i odczuwać mniej objawów oraz pozwalają kontynuowanie chemioterapii
Onkolodzy w naszym szpitalu mają doświadczenie w wyborze skutecznej chemioterapii. Chemioterapia która ma miejsce przed operacją, może zmniejszyć rozmiar guza nowotworowego i ułatwić jego chirurgiczne usunięcie. Terapia uzupełniająca, która ma miejsce po operacji, pozwala wyeliminować pozostałe komórki rakowe.
Innym rodzajem terapii przy raku żołądka jest chemioterapia dootrzewnowa (IP), w której lekarz umieszcza leki chemioterapeutyczne bezpośrednio wewnątrz jamy brzusznej za pomocą wszczepionych chirurgicznie cewników (cienkich rurek). Chemioterapia dootrzewnowa może być skuteczniejszą metodą leczenia rozsiewu otrzewnowego raka żołądka niż leki stosowane w chemioterapii przyjmowane doustnie lub dożylnie.
W wielu chorych najlepszym wyborem leczenia jest radioterapia która wykorzystuje promienie lub cząsteczki o wysokiej energii do zabijania komórek rakowych. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie często stosujemy to podejście po operacji raka żołądka, jeśli uważamy, że może ono pomóc. Zespół lekarzy może zalecić radioterapię samodzielnie lub w połączeniu z chemioterapią. Jeśli zabieg chirurgiczny nie jest będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, radioterapia może pomóc Ci poczuć się lepiej, zmniejszając objawy. Możemy użyć zaawansowanych technologii, aby zapewnić promieniowanie bezpośrednio do guzów w żołądku i wokół niego, ograniczając jednocześnie narażenie na pobliskie zdrowe tkanki. Nasi specjaliści od radioterapii dysponują sprzętem i technologiami zapewniającymi skuteczność a jednocześnie minimalizowanie objawów ubocznych.