Celem badania CHIMERA („Przedoperacyjna chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii uzupełniająca leczenie skojarzone w zaawansowanym raku żołądka z wysokim ryzykiem nawrotu otrzewnowego – badanie wieloośrodkowe z randomizacją”) jest ustalenie czy dodanie metody HIPEC do schematu standardowego leczenia raka żołądka pozwoli na poprawę wyników leczenia.
Przesłanki z dotychczas opublikowanych doniesień, pozwalają nam spodziewać się korzystnego rezultatu takiego sposobu leczenia pod postacią zmniejszenia częstości wznów otrzewnowych raka żołądka i wydłużenia przeżycia chorych leczonych z powodu tego nowotworu – tłumaczy prof. dr hab. Piotr Richter – główny badacz w projekcie.
Badanie jest finansowane przez Agencję Badań Medycznych.
Efektywność tej metody jest analizowana przez wieloośrodkowe niekomercyjne badanie kliniczne CHIMERA prowadzone przez zespół Profesora Piotra Richtera z głównym ośrodkiem w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Badanie otrzymało pozytywną opinię Komisji Bioetycznej oraz zgodę Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i jest w fazie aktywnej rekrutacji uczestników badania.
Do badania zostanie włączonych 600 chorych z 7 ośrodków referencyjnych w wieku 18-75 lat z rakiem żołądka potwierdzonym histopatologicznie w wycinkach pobranych z guza.