Szanowni Państwo,
Diagnoza choroby nowotworowej jest zawsze niespodziewaną informacją dla Pacjenta i jego rodziny oraz niezwykle trudnym momentem w życiu każdego człowieka.
Wiedza o tym z czym wiąże się taka diagnoza i czego mogą się Państwo spodziewać w procesie diagnostyczno-terapeutycznym może pomóc zrozumieć istotę choroby i ułatwić kolejne etapy leczenia.
Tutaj mogą się Państwo zaznajomić się z najistotniejszymi informacjami dot. leczenia raka żołądka.
Zachęcamy również do zapoznania się z broszurą dla pacjentów opracowaną przez ESMO (Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej) – wystarczy kliknąć w przycisk u góry strony.
Należy mieć na uwadze, że jedyną skuteczną formą leczenia raka żołądka z intencją wyleczenia jest zabieg operacyjny.
Proces diagnostyczno-leczniczy składa się z następujących etapów:
- Potwierdzenie rozpoznania choroby nowotworowej
Ostateczna diagnoza stwierdzana jest za pomocą badania histopatologicznego tkanki pobranej w trakcie gastroskopii. Badanie to często jest wykonywanie w przypadku niespecyficznych dolegliwości bólowych w zakresie jamy brzusznej, którym towarzyszyć mogą nudności, wymioty, niezamierzony spadek masy ciała czy anemia.
- Ocena zaawansowania choroby za pomocą badań obrazowych.
W przypadku potwierdzenia diagnozy raka żołądka kluczowe jest wykonanie tomografii komputerowej (w wybranych przypadkach rezonansu magnetycznego) klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy aby ocenić zaawansowanie choroby nowotworowej.
- Omówienie Państwa przypadku przez wielospecjalistyczny zespół lekarski wchodzący w skład konsylium onkologicznego, który na podstawie dostępnych danych klinicznych proponuje spersonalizowane leczenie choroby. Każdy przypadek jest wyjątkowy i wymaga rozważenia wielu czynników. Proponowane postępowanie jest zawsze zgodne z najnowszymi wytycznymi, mającymi na celu danie szansy na najskuteczniejsze leczenie choroby.
- Wizyta u onkologa
Ma na celu omówienia dalszego, zaproponowanego wcześniej, leczenia onkologicznego. Należy mieć na uwadze, że perspektywa pacjenta jest zawsze najważniejsza i to Państwo macie decydujące zdanie w tej kwestii.
W tej sytuacji u większości chorych proponowane jest leczenie okołooperacyjne z zastosowaniem chemioterapii systemowej polegającej na podawaniu leków przed zabiegiem operacyjnym (4 cykle chemioterapii czteroskładnikowej w schemacie FLOT) mającej na celu zatrzymanie rozwoju raka i często jego regresję.
- Przygotowanie do leczenia.
Prehabilitacja ma na celu przygotowanie Państwa do poprawy tolerancji leczenia w postaci wsparcia leczeniem żywieniowym, rehabilitacyjnym. Im większe będzie Państwa zaangażowanie na tym etapie – tym lepsze efekty leczenia można uzyskać.
- Zabieg operacyjny
Operacja chirurgiczna ma na celu radykalne usunięcie raka żołądka. Zakres zabiegu zależny jest od lokalizacji i zaawansowania choroby.
W zależności od chęci uczestnictwa w naszym badaniu, etap ten poprzedzony może być podaniem chemioterapii dootrzewnowej, której zastosowanie ma szansę na zminimalizowanie szans na wystąpienie wznowy raka żołądka.
Często operacja polega na usunięciu całości żołądka, lecz w szczególnych przypadkach wystarczy usunięcie jego fragmentu. W trakcie pobytu w szpitalu są Państwo edukowani w kwestii konieczności modyfikacji diety w okresie pooperacyjnym, rehabilitacji w warunkach domowych i dalszego postępowania.
- Rekonwalescencja po zabiegu operacyjnym.
Czas po wypisie ze szpitala, w którym regenerują się Państwo po zabiegu operacyjnym, uczą nowego trybu życia i przygotowują do dalszego leczenia onkologicznego.
- Odbiór wyniku histopatologicznego.
Kluczowy moment wieńczący na tym etapie leczenie chirurgiczne. Przedstawiany jest Państwu wynik badania histopatologicznego (badanie pod mikroskopem) w którym oceniana jest radykalność zabiegu (tzn. czy rak został wycięty całkowicie), odpowiedź raka na chemioterapię, zajęcie węzłów chłonnych.
- Omówienie dotychczasowych efektów leczenia -> konsylium onkologiczne
Po uzyskaniu wyniku histopatologicznego po zabiegu operacyjnym Państwa przypadek zgłaszany jest ponownie do konsylium onkologicznego. W trakcie tego spotkania lekarze różnych specjalności (chirurdzy, onkolodzy, radiolodzy, radioterapeuci) oceniają efekty dotychczasowego leczenia i proponują dalsze postępowanie.
- Dalsze pooperacyjne leczenie onkologiczne
- W większości przypadków niezbędne jest kontynuowanie leczenia onkologicznego, tj. podanie kolejnych cykli chemioterapii, aby zwiększyć szansę na pozbycie się z organizmu wszystkich komórek nowotworowych i poprawić Państwa szansę na trwałe wyleczenie.
- Kontrola po leczeniu onkologicznym.
Regularne kontrole w ośrodku prowadzącym leczenie mające na celu monitorowanie efektów leczenia, a w przypadku podejrzenia wznowy choroby nowotworowej – podjęcie kroków, aby zastosować niezbędną diagnostykę i leczenie w sytuacji nawrotu choroby nowotworowej.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu z ośrodkami prowadzącymi badanie.